Hírek,  Tech

Űrből figyelik a tengeri mikrobákat a tudósok

A tudósok szerint a tengervíz színében észlelhető apró eltérések lehetővé teszik számukra, hogy a térségből, az űrből számolják meg a kis, de rendkívül fontos antarktiszi tengeri élőlényeket. A kutatás középpontjában az antarktiszi krill áll, amely mindössze néhány centiméter hosszú, de a bolygónk egyik legbőségesebb és legfontosabb állatfaja. Ezek az apró lények nemcsak önállóan fontosak, hanem közvetett módon táplálják a tengeri élővilágot is; a bálnák, pingvinek, fókák és tengeri madarak mind a krillre építik táplálkozási láncukat. Azonban a természetvédelmi tudósok aggódnak amiatt, hogy a halászat és a klímaváltozás negatívan befolyásolja őket, ezért új módszerek kidolgozására van szükség a krillpopuláció monitorozására.

Rod Downie, a WWF-UK vadon élő állatokat védő jótékonysági szervezet fő sarkvidéki tanácsadója úgy fogalmazott, hogy az antarktiszi krill „a Déli-óceán szuperhősei”. Hozzátette, hogy ezek az apró, mégis jelentős lények elképesztő tengeri életet tartanak fenn, de a klímaváltozás és a fenntarthatatlan halászat veszélybe sodorja őket. Az Edinburgh-i Strathclyde Egyetem, a WWF és a Brit Antarktiszi Felmérés (BAS) kutatói új módszert dolgoznak ki, amely lehetővé teszi, hogy műholdak segítségével meghatározzák, hány krill él az Antarktisz körüli óceánban. A kutatás kulcsa abban rejlik, hogy a tengervíz mennyi fényt nyel el, ami közvetlenül összefügg a vízben úszó krill mennyiségével.

Dr. Cait McCarry, a Strathclyde Egyetem kutatója nemrégiben tért vissza egy antarktiszi útról, ahol krillt fogott, hogy mérje ezt a hatást. Elmondása szerint a kutatás során először tengervizet használtak, majd egy krillt adtak hozzá, és megmérték, mennyi fényt nyel el a víz. Ezt követően további krilleket adtak hozzá, és újabb méréseket végeztek. A kutatók szerint ez az elemzés, amely pontosan bemutatja, hogy a krill sűrűségének változása hogyan alakítja a tenger színét, lehetővé teszi számukra, hogy műholdakról készítsenek képeket a krill populációjáról, így a világűrből figyelhessék őket.

A krill az egyik legnagyobb tengeri állat, a hatalmas bálnák tápláléka, amelyek több ezer kilométert vándorolnak, hogy Antarktisz környékén táplálkozzanak. Ezen kívül a krill a egészséges óceán alapját képezi, egyfajta virtuális ciklus részeként: a bálnák krillt esznek, a krill mikroszkopikus növényeket fogyaszt, amelyek a tengeri jégen élnek, és ezek a növények a növekedésük során szén-dioxidot nyelnek el, ami globális felmelegedést okoz. Amikor a bálnák ürítenek (nagy mennyiségben), az táplálja a bolygó hűtésében szerepet játszó tengeri növényeket. Azonban ahogy az óceán hőmérséklete emelkedik a globális felmelegedés következtében, a természetvédelmi tudósok aggódnak amiatt, hogy ez a ciklus megszakadhat, és a krill sebezhetővé válhat.

Rod Downie hangsúlyozta, hogy sürgősen szükség van a halászat jobb kezelésére és a krill élőhelyeinek védelmére egy tengeri védett területekből álló hálózat keretein belül. A projekt új eszközöket adhat a kezünkbe, amelyek segíthetnek monitorozni és megóvni ezt a létfontosságú fajt. A tudósok remélik, hogy e kutatások révén jobban megérthetjük a krill helyzetét és a tengeri ökoszisztémákban betöltött szerepét, ezzel pedig hozzájárulhatunk a tengeri biodiverzitás megőrzéséhez.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c20g41845jdo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük