
Törvényhozók a mezőgazdasági öröklési adó egyéves halasztását sürgetik
A brit mezőgazdasági örökösödési adóval kapcsolatos tervezett változtatások elhalasztását kérik a parlamenti képviselők egy bizottsága, amely szerint az alternatív megoldásokat alaposan meg kell vizsgálni, hogy ne károsítsák a kis családi vállalkozásokat. A brit kormány tervei szerint az 1 millió fontnál drágább örökölt mezőgazdasági eszközöket 20%-os adóval sújtanák, ami a szokásos adókulcs felét jelenti. Ezt a javaslatot az őszi költségvetésben tették közzé, és azóta országszerte tiltakozások robbantak ki. Az Élelmiszer- és Vidékfejlesztési Bizottság (Efra) pénteken közzétett jelentésében kifejtette, hogy a változtatásokat „megfelelő konzultáció, hatásvizsgálat vagy anyagi lehetőségek felmérése nélkül” hajtották végre.
A brit kormány az örökösödési adó reformjait „létfontosságúnak” nevezte, és hangsúlyozta a gazdák iránti elkötelezettségét. Az Efra jelentése szerint azonban ezek a reformok „fenyegethetik a legsebezhetőbbeket”, és az intézkedés 2027 áprilisi elhalasztása lehetőséget adna a gazdák számára, hogy „megfelelő szakmai tanácsot kérjenek”. A Nemzeti Gazdák Szövetségének (NFU) elnöke, Tom Bradshaw kifejezte, hogy a késlekedés nem oldja meg az idősebb gazdákra nehezedő nyomást, és a javasolt politika „alapvetően alkalmatlan, romboló, rosszul megfogalmazott, és meg kell változtatni”.
A kormány azt állítja, hogy a tervezett változtatások évente mindössze 500 gazdaságot érintenek, azonban az NFU és a Vidéki Földtulajdonosok és Üzletemberek Szövetsége (CLA) becslése szerint akár 70,000 gazdaságot is érinthetnek. A bizottság figyelmeztetett arra is, hogy a kormány hirtelen döntése a Fenntartható Gazdálkodási Támogatás (SFI) környezetvédelmi támogatási program leállításáról „megrendítette a kormányba vetett bizalmat”, és sok gazdát „fenyegetett az életképtelenség”. Az SFI programot, amelyhez több mint 50,000 gazdaság csatlakozott, márciusban zárták be, és az NFU ezt a lépést „újabb sokkoló csapásnak” nevezte a gazdák számára.
A Környezetvédelmi, Élelmiszerügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (Defra) azóta bejelentette, hogy lehetővé teszi az SFI kérelmek benyújtását, amelyek az eljárás leállítása előtt voltak folyamatban. A bizottság azonban hangsúlyozta, hogy tanulságokat kell levonni, és „a bizalom helyreállítására sürgősen szükség van”. Alistair Carmichael, az Efra bizottság elnöke elmondta, hogy a gazdák bizalma és jóléte negatívan befolyásolta. „A kormány azonban úgy tűnik, figyelmen kívül hagyja a gazdák aggodalmait, és ignorálja azt az érzelmi erőt, amelyet a hónapokig tartó tiltakozások mutattak, amelyek során traktorok vonultak fel Westminsterbe és az ország különböző részeire” – tette hozzá.
A CLA, amely 28,000 gazdát és vidéki vállalkozást képvisel, arra kérte a kormányt, hogy gondolja át az örökösödési adóra vonatkozó „jelenlegi katasztrofális politikáját”. A CLA javasolja, hogy a kormány fontolja meg egy alternatív „visszavonási” rendszert, amely alatt a 100%-os mezőgazdasági és üzleti ingatlanmentességek megmaradnának, de az örökösödési adót azokra az eszközökre kellene kivetni, amelyeket a halál után egy bizonyos időn belül eladnak, és ezt az eladás bevételeiből kellene megfizetni. Victoria Vyvyan, a CLA elnöke kijelentette, hogy a „visszavonási” javaslat korlátozná a családi vállalkozásokra gyakorolt kárt, miközben a „rövid távú nyereség érdekében földet vásárlókra” irányozná a figyelmet. „A kormány mély gödörbe ásott magát a családi gazdaságok és vállalkozások célzásával, most pedig meg kell állnia, figyelnie és konzultálnia kell” – mondta.
A kormány képviselője mindazonáltal azt állította, hogy a változtatások révén a hagyaték háromnegyede továbbra is mentes marad az örökösödési adó alól, míg a fennmaradó negyed „a legtöbb ember által fizetett örökösödési adó felét fogja megfizetni”. Hozzátette, hogy a kifizetések tíz évre terjedhetnek ki, kamatmentesen. Az új SFI program részleteit a közelgő költségvetési felülvizsgálat után fogják bejelenteni.

