
Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság megállapodott a gépjárművek és fémek vámcsökkentéséről
Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság új kereskedelmi megállapodást kötött, amely keretében az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autókra kivetett importvámokat, valamint lehetővé teszi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát. A megállapodás a brit ipar számára jelentős enyhülést hozhat, hiszen Donald Trump elnök januári hivatalba lépése óta bevezetett új vámok egy részét enyhíti. Azonban a megállapodás nem érinti a brit termékekre vonatkozó általános 10%-os vámot, amely továbbra is érvényben marad. Elemzők véleménye szerint a megállapodás, bár a két ország vezetői által fontosnak tartott, nem változtatja meg érdemben a kereskedelmi feltételeket, amelyek a Trump által bevezetett változások előtt álltak.
A bejelentést a Jaguar Land Rover egyik gyárának helyszínén, a West Midlandsben tették, ahol Sir Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője a megállapodást „fantasztikus alapnak” nevezte. Hangsúlyozta, hogy ez a történelmi megállapodás a brit vállalkozások és munkavállalók számára kínál megoldást, mivel számos brit munkahely védelmét szolgálja, különösen az autógyártás és az acélipar területén. Kiemelte, hogy az Egyesült Államok a legnagyobb szövetségese az Egyesült Királyságnak.
Donald Trump az Egyesült Államok elnöke a Fehér Házból nyilatkozva „nagy megállapodásnak” nevezte a megállapodást, és visszautasította azokat a kritikákat, amelyek szerint túlbecsüli annak jelentőségét. Elmondta, hogy a megállapodás keretében az Egyesült Államok csökkenti az autókra kivetett vámot, amelyet Trump korábban 25%-ra emelt, 10%-ra 100,000 autó esetében. Ez különösen jótékony hatással lesz a luxusautó-gyártókra, mint például a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce, ugyanakkor a jövőbeli növekedést is korlátozhatja, mivel ez körülbelül annyi, amennyit az Egyesült Királyság tavaly exportált.
Jonathan Reynolds, a brit üzleti szektorért felelős miniszter a BBC-nek nyilatkozva kifejtette, hogy az Egyesült Királyság napokon belül elveszíthette volna a munkahelyeket az autógyártók körében, ha nem születik meg ez a megállapodás. A Trump által korábban bevezetett 25%-os acél- és alumíniumvámok is csökkennek, és a két ország megállapodott abban, hogy egy kvótát állítanak fel, amely a korábbi rendszerhez hasonlóan működik.
A megállapodás értelmében mindkét ország legfeljebb 13,000 tonna marhahúst importálhat a másik félből. Az Egyesült Államok szerint ez jelentős növekedést jelent a brit piacon, ahol a marhahúsra eddig 20%-os vám vonatkozott, és az import mennyiségét 1,000 tonnára korlátozták. Az Egyesült Államok kormányzata összességében úgy véli, hogy a megállapodás 5 milliárd dolláros (3.8 milliárd font) exportlehetőséget teremt, beleértve 700 millió dollárt bioüzemanyagokból és 250 millió dollárt egyéb mezőgazdasági termékekből.
A brit acélipar képviselője, Gareth Stace üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy az „jelentős megkönnyebbülést” nyújt az acélágazat számára. Más üzleti csoportok azonban óvatosabbak voltak, és kifejezték aggodalmukat a megállapodás részletei miatt. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business ügyvezető igazgatója elmondta, hogy „jobb, mint tegnap, de mindenképpen nem jobb, mint öt héttel ezelőtt”. Hozzátette, hogy próbál izgatott lenni, de ez nehezen megy.
A Munkáspárt politikai képviselői dicsérték a megállapodást, míg az ellenzéki pártok további részleteket és parlamenti ellenőrzést kértek. Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője kritizálta a megállapodást, mondván, hogy az a brit vámok csökkentését jelenti, míg az Egyesült Államokban emelik azokat. A Liberális Demokraták szavazást követeltek a megállapodásról a parlamentben, hangsúlyozva, hogy a képviselőknek joguk van kifejteni véleményüket.
A megállapodás részletei még nem teljesen világosak, és a brit kormány továbbra is szélesebb körű kereskedelmi megállapodást keres az Egyesült Államokkal. A kereskedelmi szektorban dolgozó szakemberek és jogi képviselők izgatottan várják, hogy milyen előnyöket érezhetnek a brit cégek az Egyesült Államokkal való kereskedelmi kapcsolatokban. Az Egyesült Államok elnöke többször is kijelentette, hogy a vámok a legfélreértettebb dolgok az üzleti életben, és további intézkedéseket helyezett kilátásba. A két ország közötti megállapodás rávilágít arra, hogy a kereskedelmi kapcsolatok fejlesztése továbbra is napirenden van, és az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti együttműködés folytatódik a jövőben.

