Hírek,  Tech

SpaceX Starship tesztje kudarcot vallott a texasi indítás után

A SpaceX legújabb Starship rakéta tesztje csütörtökön, a texasi Boca Chicából történt fellövés után néhány perccel kudarccal zárult. A cég, amelyet Elon Musk alapított, hivatalosan is megerősítette, hogy a rakéta felső szakasza elveszett a startot követően fellépő problémák miatt. Azonban a Super Heavy booster, amely a rakéta első fokozataként szolgál, sikeresen visszatért a startpadra, ami hatalmas tapsot váltott ki a földi irányító csapatokból. Ez a tesztmisszió egybeesett a Blue Origin New Glenn rakétarendszer első repülésével, amelyet Jeff Bezos, az Amazon alapítója támogat.

A két technológiai milliárdos, Musk és Bezos, mindketten arra törekednek, hogy dominálják az űrhajózási piacon. A SpaceX hivatalos közleménye szerint a Starship „gyors, nem tervezett szétesést” szenvedett el a felszállás során. A cég hangsúlyozta, hogy a teszt során szerzett tapasztalatok segítenek majd a Starship megbízhatóságának javításában. Az X közösségi médiában megosztott, még nem hitelesített felvételeken látható, ahogy a rakéta lángokban szétesik, míg más felvételeken narancssárga fénygömbök repkednek az égen Port-au-Prince, Haiti fővárosa felett, füstcsóvát hagyva maguk után.

Elon Musk a közösségi médiában megosztott egy videót, amelyen a rakéta tüzes nyomot hagy az égen, és hozzátette, hogy „a siker bizonytalan, de a szórakozás garantált”. Később arról is beszélt, hogy a rakéta és a booster „fejlettebb változatai” már készen állnak a következő indításra. Az előzetes jelzések alapján Musk elmondta, hogy egy oxigén/üzemanyag szivárgás lépett fel a rakéta motorjának tűzfala feletti üregben, amely elég nagy nyomást épített fel ahhoz, hogy meghaladja a szellőző kapacitását.

A rakéta indítása a SpaceX élő közvetítése szerint 7,2 millió megtekintést ért el. A Starship rendszere a texasi Boca Chicából indult 17:38 EST (22:38 GMT) időpontban, ez volt a cég hetedik tesztmissziója. A Starship felső szakasza tervezett időben, körülbelül négy perccel a felszállás után vált le a Super Heavy boosterről. Azonban Dan Huot, a SpaceX kommunikációs menedzsere a közvetítés során bejelentette, hogy a küldetés csapatai elvesztették a kapcsolatot a rakétával.

A Super Heavy booster sikeresen visszatért a startpadra körülbelül hét perccel a felszállás után, ami újabb tapsot váltott ki a földi irányítási csapatból. Az Egyesült Államok Szövetségi Légiközlekedési Hatósága (FAA) is tudomásul vette, hogy „anomália történt” a SpaceX küldetése során, és rövid időre lelassította, valamint elterelte a légiforgalmat a területen, ahol az űreszköz törmelékei hullottak. A normál működés ezután helyreállt.

Ez a teszt a NASA és más űrügynökségek számára is figyelmet érdemel, hiszen a SpaceX a közelmúltban egy másik rakétát is indított Floridából, amely két magánkézben készült holdleszállót és egy mikro roveret szállított a Holdra. A Falcon 9 rakéta, amely ember nélküli küldetés keretében indult a Kennedy Űrközpontból, szintén fontos lépés a magánűripar fejlődésében.

Jeff Bezos Blue Origin cége szintén jelentős előrelépést tett, hiszen először sikerült rakétát pályára állítania. Az évek óta tartó kemény munkájuk végre eredményre vezetett, és a rakétáik pályára állítása új lehetőségeket nyithat meg számukra az űrkutatás terén. A verseny a két milliárdos között rendkívül kiélezett, és a következő hónapokban valószínűleg még több izgalmas fejleményt láthatunk.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwy77x09y0po

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük