
Technológiai cégek: Frissítsék algoritmusaikat és életkor-ellenőrzéseiket, különben bírságra számíthatnak
A brit médiahatóság, az Ofcom megerősítette, hogy a weboldalaknak módosítaniuk kell azokat az algoritmusokat, amelyek a fiataloknak ajánlott tartalmakat ajánlanak, és be kell vezetniük szigorúbb életkor-ellenőrzéseket, különben komoly büntetésekre számíthatnak. Az Ofcom által közzétett „Gyermek Kódexek” végleges változatai új, forradalmian új védelmi intézkedéseket ígérnek a fiatalok számára. Azok a platformok, amelyek pornográf tartalmat kínálnak, vagy olyan anyagokat osztanak meg, amelyek az öngyilkosságra, önkárosításra vagy evészavarokra buzdítanak, kötelesek lesznek hatékonyabb intézkedéseket hozni annak érdekében, hogy megakadályozzák a gyermekek hozzáférését ezekhez a tartalmakhoz.
Dame Melanie Dawes, az Ofcom vezetője elmondta, hogy ez a lépés „játékváltó” jelentőségű, ugyanakkor kritikák is érkeztek, miszerint a korlátozások nem elegendőek, és „keserű pirulát jelentenek” a gyermekvédelmi intézkedések terén. Ian Russell, a Molly Rose Alapítvány elnöke, amelyet lánya emlékére alapított, aki 14 évesen öngyilkosságot követett el, kifejezte csalódottságát a kódexek ambíciójának hiánya miatt. Az Ofcom vezetője azonban a BBC Radio 4 Today című műsorában azt mondta, hogy az életkor-ellenőrzések bevezetése egy első lépés, hiszen „ha nem tudjuk, hol vannak a gyermekek, akkor nem tudunk számukra más élményt nyújtani, mint a felnőtteknek”. Hozzátette, hogy soha nem lehet olyan megoldást találni az interneten vagy a valós életben, ami teljesen hibátlan lenne, de ez a lépés jelentős változásokat hozhat.
Dame Melanie elismerte, hogy vannak cégek, amelyek „egyszerűen vagy nem értik, vagy nem akarják” megérteni a problémát, de hangsúlyozta, hogy a Kódexek jogi erővel bírnak. „Ha szolgáltatni akarnak a brit közönség számára, és különösen, ha szeretnék, hogy a 18 év alattiaknak is kínálhassanak szolgáltatásokat, akkor meg kell változtatniuk a szolgáltatásaik működését.” Victoria Baines, a Facebook egykori biztonsági tisztje szintén úgy vélte, hogy ez „jobb irányba tett lépés”, és azt mondta, hogy a nagy technológiai cégek egyre inkább összefognak az ügyben, pénzt és embereket is mozgósítva a problémák kezelésére.
Peter Kyle technológiai miniszter hangsúlyozta, hogy a szabályok kulcsa az algoritmusok kezelése, amelyek meghatározzák, hogy milyen tartalmakat látnak a gyerekek online. „A gyermekek többsége nem keresi ezeket az anyagokat, hanem azok egyszerűen megjelennek a hírfolyamaikban” – mondta a BBC Radio 5 Live műsorában. Kyle a Telegraphnak elmondta, hogy külön is vizsgálja a közösségi média éjszakai kijárási tilalmát a 16 év alattiak számára, de nem kíván olyan lépéseket tenni, amelyek minden gyermek életére hatással lennének anélkül, hogy biztosítaná, hogy a bizonyítékok ezt alátámasztják.
Az új szabályok a Parlament jóváhagyására várnak az Online Biztonsági Törvény keretében. Az Ofcom szerint több mint 40 gyakorlati intézkedést tartalmaznak, amelyeket a technológiai cégeknek be kell tartaniuk. Ha a cégek nem tartják be a szabályozásokat, az Ofcom jelezte, hogy „joga van bírságot kiszabni, és nagyon súlyos esetekben bírósági végzést kérni a weboldal vagy alkalmazás elérhetőségének korlátozására az Egyesült Királyság területén”.
A gyermekjóléti szervezet, az NSPCC üdvözölte a Kódexeket, és a gyermekek online biztonsága szempontjából mérföldkőnek nevezte ezt a lépést, de arra kérte az Ofcomot, hogy lépjen tovább, különösen a titkosított üzenetküldő alkalmazások esetében, ahol a platformok nem látják, hogy mi kerül elküldésre. A legfrissebb statisztikák szerint az 13-15 éves lányok közül egy az öt, míg a fiúknál mindössze egy a tízből tapasztalt problémákat. A társadalmi diskurzus során egyre többen szólalnak meg arról, hogy a gyermekek védelme érdekében sürgős intézkedésekre van szükség a digitális térben.

