
Amerika és Nagy-Britannia megegyezett a Trump által kivetett vámok csökkentéséről autókra és fémekre
Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között született új megállapodás keretében az USA beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autókra kivetett importadókat, és néhány acél- és alumíniumterméket vámmentesen enged be az országba. Az erről szóló bejelentés jelentős megkönnyebbülést hoz az Egyesült Királyság kulcsfontosságú iparágainak, amelyek a Donald Trump elnök által bevezetett új tarifák miatt nehéz helyzetbe kerültek. Az új megállapodás azonban nem érinti a legtöbb brit termékre vonatkozó 10%-os vámot, amely továbbra is érvényben marad. Bár a két ország vezetői jelentősnek tartják a megállapodást, elemzők szerint nem hozott érdemi változást a kereskedelmi feltételekben, mivel azok alapvetően nem különböznek a Trump által bevezetett változtatások előttitől.
A bejelentések részletei még nem nyilvánosak, és a csütörtöki napon nem írtak alá hivatalos megállapodást. Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt vezetője, a Jaguar Land Rover egy nyugat-midlandi gyárából beszélve a megállapodást „fantasztikus platformnak” nevezte. Kiemelte, hogy ez a történelmi megállapodás védelmet nyújt a brit üzletek és munkavállalók számára, ezzel megőrizve több ezer brit munkahelyet a gépjárműgyártás és az acélipar kulcsfontosságú szektorában. Starmer hozzátette, hogy „az Egyesült Királyságnak nincs nagyobb szövetségese, mint az Egyesült Államok”.
Donald Trump az Egyesült Államok elnöke a Fehér Házból nyilatkozva a megállapodást „nagyszerű üzletnek” nevezte, és visszautasította azokat a kritikákat, amelyek szerint eltúlozza annak jelentőségét. A két fél megállapodott abban, hogy az Egyesült Államok csökkenti az autókra kivetett importadót, amelyet Trump a múlt hónapban 25%-ra emelt. Az új megállapodás értelmében a következő évtől 100,000 autóra 10%-os vámot fognak alkalmazni, ami kedvező hatással lesz a luxusautó-gyártókra, például a Jaguar Land Roverre és a Rolls Royce-ra. Az üzleti szektor képviselői azonban figyelmeztettek arra, hogy ez a mérték nem elegendő ahhoz, hogy a jövőben jelentős növekedést biztosítson, hiszen ez körülbelül annyit jelent, mint amennyit az Egyesült Királyság tavaly exportált.
Jonathan Reynolds üzleti miniszter a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Királyság néhány napon belül elveszíthetett volna több ezer munkahelyet az autógyártásban, ha nem születik meg ez a megállapodás. „Ez nagyon komoly helyzet volt” – hangsúlyozta a miniszter. Az acél- és alumíniumtermékek esetében is csökkentették a vámokat, amelyeket Trump korábban 25%-ra emelt. A két ország megállapodott abban is, hogy mindkét fél engedélyezni fogja maximum 13,000 tonna marhahús importját a másik országból.
A megállapodás általánosan 5 milliárd dolláros (körülbelül 3,8 milliárd font) „lehetőséget” teremt az export számára, beleértve 700 millió dollárt bioüzemanyagban és 250 millió dollárt egyéb mezőgazdasági termékekben. Az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztere, Brooke Rollins hangsúlyozta, hogy ennek a megállapodásnak a jelentősége nem alábecsülendő. A brit acélipar vezetője, Gareth Stace is üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy ez „nagy megkönnyebbülést” jelent az acélipar számára.
Bár a Munkáspárt képviselői dicsérték a megállapodást, az ellenzéki pártok több részletet és parlamenti ellenőrzést kértek. Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője bírálta a megállapodást, kijelentve, hogy az a brit kormány által kivetett vámok csökkentését jelenti, miközben az Egyesült Államokban emelkednek. A Liberális Demokraták a parlamentben szavazást követeltek, mondván, hogy ha a képviselők nem kapnak lehetőséget a véleménynyilvánításra, az „teljes tiszteletlenség a közvéleménnyel szemben”.
A Reform UK vezetője, Nigel Farage a megállapodást „a jó irányba tett lépésnek” nevezte, hangsúlyozva, hogy fontos, hogy a két ország együttműködik. A megállapodás részleteit azonban még nem tisztázták, és a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokat illetően sok kérdés maradt nyitva. Az Egyesült Államok elnöke többször is kijelentette, hogy szeretné adóztatni a gyógyszerimportot, és az Egyesült Királyság kormánya azt ígérte, hogy nem lesz gyengítés az élelmiszerbiztonsági szabályozásokban. Az Egyesült Királyság számára tehát továbbra is fontos, hogy egy szélesebb körű kereskedelmi megállapodást kössön az Egyesült Államokkal, és a mostani lépések remélhetőleg hozzájárulnak ehhez a célhoz.

