Gazdaság,  Hírek

Kanadai politikai jelöltek a fosszilis energiahordozók mellett érvelnek, miközben a klímaváltozás háttérbe szorul

A közelgő kanadai szövetségi választások során a választási kampány középpontjában elsősorban Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke által jelentett fenyegetés áll, miközben Kanada globális felmelegedéshez való hozzájárulása háttérbe szorult. A két fő politikai párt, a Liberálisok és a Konzervatívok, új energia-infrastruktúrák kiépítésére vonatkozó terveket hirdetnek, mivel az ország igyekszik csökkenteni az Egyesült Államoktól való függőségét. Mark Carney, a Liberális Párt vezetője, ígéretet tett arra, hogy Kanadát a hagyományos és zöld energia globális nagyhatalmává teszi, míg Pierre Poilievre, a Konzervatívok vezetője az olaj- és gázipar fellendítésére és az ipari szén-dioxid adó eltörlésére törekszik. Ez a helyzet jelentős eltérést mutat a 2021-es választásokhoz képest, amikor a környezetvédelem volt a választók legfőbb aggodalma.

A 2021-es választások során a két nagy párt között konszenzus alakult ki arról, hogy Kanadának gyorsan át kell térnie egy zöld gazdaságra, és a nettó nulla kibocsátásról szóló törvényt 2021 júniusában fogadták el. Az az egységérzés azonban eltűnt, és Carney, aki március elején vette át a Liberális Párt vezetését és a miniszterelnöki posztot, korábban nemzetközi szinten is elismert klímavédő volt, aki a Bank of England kormányzójaként, valamint az ENSZ klímaakciós és pénzügyi különleges nagyköveteként is dolgozott. Azonban miniszterelnöki tevékenysége első lépéseként visszavonta a fogyasztói szén-dioxid adót, amely a Liberálisok egyik legismertebb klímapolitikája volt és 2019-ben került bevezetésre. Ezt az adót a fogyasztókra kivetett extra teherként vezették be a szén, olaj vagy gáztermékek használata után, de népszerűtlen volt, és a Konzervatívok könnyen célponttá tették a növekvő megélhetési költségek miatt. Poilievre még „Szén-dioxid Adós Carney”-nak is nevezte ellenfelét.

Néhányan úgy vélik, hogy az adó eltörlése politikailag okos lépés volt, míg mások hibának tartják. Catherine Abreu, a Nemzetközi Klímapolitikai Központ igazgatója, megjegyezte, hogy ezzel a lépéssel Carney elfogadta azt a narratívát, miszerint a klímapolitika túl sok pénzbe kerül, pedig ez nem igaz. Abreu szerint ez egy elveszett lehetőség volt arra, hogy új narratívát állítsanak fel a választások során. Carney kampányának középpontjában Kanada „világvezető szuperhatalommá” tétele áll mind a tiszta, mind a hagyományos energia terén, hangsúlyozva pragmatikus megközelítését. Kampányában arról beszél, hogy felgyorsítja a zöld energia projekteket, és ösztönzi a zöld közlekedést és építkezéseket, bár részleteket nem közölt.

Fontos tényezők is hozzájárultak ahhoz, hogy Carney klímavédelmi retorikája lecsillapodjon. A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy 2023 végére a kanadai emberek aggodalmai a klímaváltozás miatt csökkentek, míg a megélhetési költségekkel, energia- és lakhatási árakkal kapcsolatos félelmek kerültek előtérbe. Az ukrajnai háború új hangsúlyt fektetett Kanada bőséges természeti erőforrásaira, beleértve az olajat, gázt és kritikus ásványi anyagokat. Mark Winfield, a torontói York Egyetem környezeti és városi változásokkal foglalkozó karának professzora elmondta, hogy a geopolitikai szövetségesek sorra érkeznek Kanadába, hogy erőforrásaikat, köztük a kőolajat és gázt megkapják.

Pierre Poilievre, aki Carney utódjaként kíván miniszterelnök lenni, a megélhetési költségeket állítja kampánya középpontjába, és keményebb törvényeket sürget a bűnüldözés és a „felébredt” kulturális kérdések terén. Poilievre, akinek pártja erős támogatottsággal bír az energia gazdag területeken, az olaj- és gázipar jelentős bővítését és a szén-dioxid adó eltörlését szorgalmazza. Bár nem nyilatkozott egyértelműen Kanada nettó nulla céljairól, érvelése szerint jobb lenne a világ számára, ha India és más ázsiai országok a „piszkos szén” helyett a tisztább kanadai olajat és gázt használnák.

A választók körében a legfontosabb kérdés, hogy melyik vezető képes hatékonyan kezelni Trump combativitását, ami különösen fontos az olaj- és gázipar szempontjából. Kanada az Egyesült Államok legnagyobb külföldi olajszállítója, a nyersolaj-termelés körülbelül 90%-a az Egyesült Államokba irányul, és az energiatarifák hatása katasztrofális lehet a munkahelyekre és a gazdaságra. Carney a választások első vitájában kifejtette, hogy a két ország kapcsolata teljesen megváltozott, és a csővezetékek nemzeti biztonsági problémát jelentenek. A Trump elleni aggodalom feltámasztotta a csővezetékek iránti érdeklődést, amelyek az olajat és gázt a nyugati tartományokból, ahol ezeket főként termelik, a keleti partokra szállítanák, ahonnan új külföldi piacokra exportálhatók.

A Liberálisok és a Konzervatívok is ígéretet tettek arra, hogy felgyorsítják az „energiafolyosók” kiépítését, bár Carney néhány alkalommal megváltoztatta álláspontját a csővezetékek ügyében, tudva, hogy azok mélyen népszerűtlenek a környezetvédők körében. Közben azonban az Insurance Bureau of Canada jelentése szerint 2024-ben a időjárás okozta biztosított veszteségek elérték a 8,5 milliárd kanadai dollárt, háromszorosára nőve az előző évhez képest. Az, hogy mindkét fő politikai erő jelentős szerepet szán a fosszilis tüzelőanyagoknak Kanada gazdaságában, közvetlen ellentmondásban áll a klímavédelmi kötelezettségvállalásokkal. Yves-François Blanchet, a Quebecben működő Bloc Québécois vezetője a két párt klímaváltozással kapcsolatos „tagadását” bírálta. Kanada azt ígérte, hogy a nemzetközi színtéren 2030-ra 40-45%-kal csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást a 2005-ös szinthez képest, azonban 2023-ra a kibocsátás csupán 8,5%-kal csökkent.

A választásokra 2024. április 28-án kerül sor, és a Liberális Párt megnyerte az előző választásokat, de nem rendelkezik többséggel a képviselőházban. A választások során a cserearányok több mint kétszeresére nőttek az előző választáshoz képest, és az összes 59 hely, amely megfordult, a Liberálisok vagy a Konzervatívok kezébe került. Az Egyesült Államok elnöke által irányított tarifák kulcsfontosságú részét képezik

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c87pev3jpyyo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük