Gazdaság,  Hírek

Vízumok, ruhák és whisky – Amit tudni érdemes az Egyesült Királyság és India kereskedelmi megállapodásáról

Az Egyesült Királyság és India között létrejött kereskedelmi megállapodás jelentős előnyöket ígér mindkét ország gazdasága számára, mivel lehetővé teszi, hogy olcsóbban és könnyebben vásároljanak és értékesítsenek árukat és szolgáltatásokat egymásnak. A brit kormány nyilatkozata szerint ez a megállapodás a legnagyobb és legfontosabb kereskedelmi egyezmény, amelyet az Egyesült Királyság aláírt az Európai Unióból való kilépése óta, 2020-ban. A megállapodás részletei között szerepel, hogy az Egyesült Királyság csökkentette az Indiából importált termékekre kivetett adókat, míg India is hasonló lépéseket tett a brit áruk importja tekintetében.

A megállapodás lehetővé teszi a brit cégek számára, hogy több szolgáltatási szerződésért versenyezzenek Indiában, ezáltal új lehetőségeket teremtve a brit vállalkozások számára. Fontos azonban megjegyezni, hogy a kereskedelmi megállapodás csak egy év múlva lép életbe, így azonnali változásokra nem érdemes számítani. Hosszú távon a brit kormány úgy véli, hogy az olyan termékek, mint a ruházat, ékszerek és fagyasztott garnélarák vámjainak csökkentése „lehetséges” olcsóbb árakat és szélesebb választékot eredményezhet.

Ez a megállapodás különösen kedvező lehet a brit vállalkozások számára, amelyek azokat a termékeket gyártják, amelyekre a vámokat csökkentették, mint például az autógyártók és a whisky előállítók. Például a brit whisky és gin importjára India területén kivetett vámok 150%-ról 75%-ra csökkennek, amit a megállapodás tizedik évében 40%-ra terveznek csökkenteni. Az autók vámja pedig 100%-ról 10%-ra esik vissza. Ez a lépés előnyös lesz a brit ipar számára, különösen azokban a szektorokban, amelyek már most is nehézségekkel küzdenek az Egyesült Államok vámhatóságai miatt.

Ha a brit cégek több árut exportálnak Indiába és ezzel magasabb profitra tesznek szert, az munkahelyteremtéshez, új beruházásokhoz és adófizetések növekedéséhez vezethet. Indiában a fogyasztók szélesebb választékot tapasztalhatnak majd azokon a termékeken, amelyek a megállapodás alá tartoznak. Az indiai ruházati gyártók és ékszerészek is hozzáférhetnek a brit piacokhoz, ami növelheti profitjaikat.

A megállapodásra hosszú tárgyalások után került sor, amelyek körülbelül három évig tartottak. Az Egyesült Államok volt elnökének, Donald Trumpnak a vámok bevezetése ösztönözte más világ vezetőit, hogy szabadkereskedelmi megállapodásokat kössenek egymással. Az Egyesült Királyság Indiai megállapodása a harmadik legnagyobb, a korábbi ausztrál és japán egyezmények után. Érdemes megemlíteni, hogy az Egyesült Királyság körülbelül 70 országgal kötött kereskedelmi megállapodásokat és a legnagyobb kereskedelmi partnere továbbra is az EU.

A brit kormány becslései szerint a megállapodás nyomán az Egyesült Királyság és India közötti kereskedelem évente 25,5 milliárd fonttal nőhet 2040-re, míg az Egyesült Királyság gazdasága 4,8 milliárd fonttal bővülhet. Ez az összeg ugyanakkor a brit gazdaság 2,851 billió font értékének csupán csekély részét képezi. India várhatóan a következő néhány évben a világ harmadik legnagyobb gazdaságává válik, és 1,45 milliárd lakosával óriási potenciális vásárlóerőt képvisel.

A megállapodás egyik fontos aspektusa, hogy India nagy követelményeket támasztott az indiai szakemberek és diákok külföldi munkavállalására és tanulmányaira vonatkozó vízumokkal kapcsolatban. A brit kormány azonban hangsúlyozta, hogy a megállapodás nem tartalmaz változásokat a bevándorlási politikában, beleértve az indiai diákok brit tanulmányait. Ugyanakkor egy hároméves mentességet is bevezetnek a brit szociális biztonsági hozzájárulások alól az Egyesült Királyságban rövid távú vízummal dolgozó indiai munkavállalók számára. Ez a megállapodás, amelyet Kettős Hozzájárulási Egyezménynek neveznek, azt célozza, hogy megakadályozza, hogy a szociális biztonsági hozzájárulásokat több országban is megfizessék. A brit üzleti szekretárius, Jonathan Reynolds elmondta, hogy a megállapodás megkönnyíti a bizonyos készségekkel rendelkező emberek ideiglenes munkavállalását az Egyesült Királyságban, bár ez a lehetőség jelenleg korlátozott számú vízummal rendelkezik, körülbelül 1,800 fő számára.

A két ország közötti kereskedelmi megállapodás tehát új lehetőségeket teremt, és jelentős hatással lehet a jövő kereskedelmi dinamikájára, amely a globális kereskedelmi kapcsolatok átalakulásának részeként is értelmezhető.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c99p2mlyep5o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük