
Elton John a kormányt bírálja az AI szerzői jogi tervei miatt
Sir Elton John nyíltan bírálta a brit kormányt, amelyet „abszolút veszteseknek” nevezett, miután kiderült, hogy a kormány tervei között szerepel a technológiai cégek mentesítése a szerzői jogi törvények alól. A híres énekes és zeneszerző a BBC „Sunday with Laura Kuenssberg” című műsorában fejtette ki véleményét, hangsúlyozva, hogy ha a kormány ténylegesen lehetővé teszi az AI cégek számára, hogy a művészek tartalmát díjmentesen felhasználják, az nem más, mint „lopás, nagyszabású tolvajlás”. A kormány az elmúlt héten elutasította a Lordok Háza javaslatait, amelyek arra kötelezték volna az AI cégeket, hogy nyilvánosságra hozzák, milyen anyagokat használnak a programjaik fejlesztéséhez. Egy kormányzati szóvivő kijelentette, hogy „nincs szükség” a szerzői jogi törvények módosítására, hacsak nem biztosak abban, hogy azok a kreatorok számára is működnek.
A generatív AI programok hatalmas mennyiségű adatból, például szövegekből, képekből vagy zenéből tanulnak, hogy új tartalmakat állítsanak elő, amelyek úgy tűnnek, mintha ember készítette volna őket. Sir Elton figyelmeztetett, hogy a fiatal művészek számára a helyzet különösen veszélyes, hiszen „nincs meg a forrásuk ahhoz, hogy harcoljanak a nagy tech cégekkel”. „Ez bűncselekmény, úgy érzem, hihetetlenül megcsaltak” – tette hozzá. Az énekes megemlítette, hogy a Lordok Háza szavazása során a javaslatuk több mint kétszer annyi támogatást kapott, mint ellenzéket, azonban a kormány ezt figyelmen kívül hagyta, mintha csak azt mondaná: „Nos, az idősebb emberek, mint én, megengedhetik maguknak”.
A hétfői szavazáson a Lordok Háza 147 szavazattal módosította az Adat (Használat és Hozzáférés) Törvényt, hogy átláthatósági követelményeket vezessen be, amelyek célja, hogy a szerzői joggal rendelkező személyek engedélye nélkül ne lehessen felhasználni a műveiket. Azonban szerdán a Képviselőházban a képviselők elutasították ezt a módosítást, így a törvényjavaslat továbbra is ingadozik a két ház között, amíg el nem érnek egy megállapodást.
Sir Elton John figyelmeztetett, hogy a kormány olyan úton halad, amely „megfosztja a fiatalokat örökségüktől és jövedelmüktől”, és hozzátette, hogy szerinte a kormány „egyszerűen abszolút vesztes”, ami miatt nagyon dühös. Az énekes kijelentette, hogy a miniszterelnöknek, Sir Keir Starmernek „okosabbnak kell lennie”, és Peter Kyle technológiai minisztert „kicsit hülyének” nevezte. Kijelentette, hogy ha a kormány nem változtat a tervein, kész bíróságra vinni az ügyet, mondván: „harcolni fogunk egészen a végéig”.
James Graham drámaíró, aki Sir Elton mellett állt, elmondta, hogy a miniszterek „értik a kreativitás értékét… de ami frusztráló, az a közöny vagy a hajlandóság, hogy hagyják, hogy a Silicon Valley tech srácok mindent megkapjanak”. A brit zeneipar vezérigazgatója, Tom Kiehl a BBC-nek nyilatkozva kifejtette, hogy a kormány „a szakadék szélén áll”, amikor az ország zeneiparát „áldozati bárányként” felajánlja az amerikai tech óriásoknak. Kiemelte, hogy a miniszterelnök „nem adhatja el” a következő generáció énekeseit, dalszerzőit, zenészeit és zenealkotóit, és nem engedheti meg, hogy a lélek nélküli AI robotok kifosszák a munkájukat.
A Lordok Háza szavazása előtt Sir Elton több mint 400 brit zenésszel, íróval és művésszel együtt aláírt egy levelet, amelyben a miniszterelnöktől kérték a szerzői jogi törvények frissítését, hogy megvédjék magukat a mesterséges intelligenciától. Paul McCartney, a Beatles énekese, aki szintén aláírta a levelet, korábban figyelmeztetett arra, hogy az AI „Vadnyugatot” teremthet, ahol a művészek szerzői jogai nincsenek megfelelően védve. A kormány képviselője elmondta, hogy céljuk, hogy a brit kreatív ipar és az AI cégek „virágozzanak”, ezért konzultációt folytatnak egy olyan intézkedéscsomagról, amely reményeik szerint mindkét szektornak kedvez. A szóvivő hangsúlyozta, hogy „elengedhetetlen”, hogy a kormány áttekintse a javaslatokra érkezett válaszokat, és hogy most kell leteszi az alapokat a következő lépésekhez.

