
Dominika vulkánjai: A zöld energia új lehetőségei
Dominika, a Karib-tenger egyik lenyűgöző szigete, gazdag természeti kincseivel, esőerdőivel, vízeséseivel, vulkánjaival és melegvizes forrásaival igazi paradicsom az ökoturisták számára. A sziget tavaly 83 966 látogatót vonzott, ami 13%-os növekedést jelent 2023-hoz képest, részben az Egyesült Államokból induló új közvetlen járatoknak és a szállodák bővítésének köszönhetően. Dominikát, amelyet „Természet Szigetének” is neveznek, a 2017-es Maria hurrikán által okozott súlyos károk után sikerült újjáépíteni, és a kormány most a természeti erőforrásokat kívánja kihasználni, hogy tiszta áramot termeljen a 66 000 fős lakosság és a turizmus számára.
A cél az, hogy a sziget megszabaduljon az importált dízelgenerátoroktól, és ennek érdekében geotermikus erőművet építenek az ország déli részén. Az erőmű a természetes földalatti tartályokban található forró vízhez fog hozzáférni, amelyet a környező vulkáni kőzet melegít. A 10 megawattos létesítmény, amely a buja Roseau-völgyben, Laudat falucska közelében épül, várhatóan az év végére üzembe áll. A rendszer úgy működik, hogy a gőzt a felszínre emelik, hogy turbinákat hajtson meg, amelyek áramot termelnek. A felhasznált gőzt ezután lehűtik, hogy vízzé alakuljon, majd újra a föld alá injektálják, hogy megkezdődjön a folyamat elölről. Dominika energiaügyi minisztere, Dr. Vince Henderson a BBC-nek elmondta, hogy reményeik szerint 2030-ra teljesen megszüntetik a dízelgenerációt Dominikán. A kormány azt is hangsúlyozza, hogy a geotermikus erőmű csökkenti az áramdíjakat.
Nem csak Dominika, hanem a környező szigetek is profitálhatnak a projektből, mivel hosszú távú tervek között szerepel a többletáram exportálása tengeralatti kábeleken keresztül. Dr. Henderson hozzátette, hogy reméli, a geotermikus erőmű sikere más karibi országokat is ösztönözni fog a megújuló energiaforrások felfedezésére. Dominika geotermikus erőműve lesz a második ilyen létesítmény a Karib-térségben, Guadeloupe már három évtizede üzemeltet egy 15 megawattos állomást.
A Roseau-völgyben épülő létesítmény egy köz-public partnership keretében jön létre, amelyben a dominikai kormány és az amerikai-izraeli megújuló energia cég, az Ormat Technologies működik együtt. A projekt költségei több tízmillió amerikai dollárra rúgnak, amelyet részben különböző kormányok, köztük az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Japán és Új-Zéland támogatása, valamint nem kormányzati szervezetek és a Világbank hitelei finanszíroznak. A dominikai kormány szintén jelentős forrásokat fektetett be a projektbe, amely magas kezdeti költségeket és összetett feltárási folyamatokat igényelt, beleértve a mély fúrásokat a hőmérsékletek tesztelésére.
Doron Blachar, az Ormat vezérigazgatója elmondta, hogy a geotermikus energia nagyszerű, nulla kibocsátású elektromosságot biztosít, amely nem függ a széltől vagy a naptól, és 24 órában működik. A projekt nemcsak a helyi munkahelyek számának növelését segíti elő, hanem új technológiákat és szakértelmet is hoz az országba. Ugyanakkor a geotermikus erőművek körüli aggályok is felmerültek, például a földrengések kockázata. Blachar biztosította a közvéleményt, hogy az Ormat működése során soha nem tapasztaltak ilyen incidenseket.
Bár a projekt sok reményt keltett, a helyi lakosok között aggodalmak is felmerültek az ökológiai értékű Roseau-völgy védelme miatt. Atherton Martin környezetvédelmi aktivista aggódik a természetes élőhelyek pusztulása miatt, amely a fák eltávolítása következtében következett be. A dominikai kormány számára nem volt könnyű a projekt megvalósítása, különösen a Maria hurrikán után, de Dr. Henderson hangsúlyozza, hogy a befektetés a jövő érdekében elengedhetetlen.
A Dominika geotermikus erőműve nemcsak a sziget energiaellátásának fenntarthatóbbá tételét célozza, hanem a környező szigetek energiaellátására is pozitív hatással lesz a jövőben. A Karib-térség, amely nagymértékben függ az importált fosszilis tüzelőanyagoktól, számára létfontosságú a zöld energiára való átállás. Az OECS, a Kelet-Karibi Államok Szervezete nemrég célul tűzte ki, hogy 10 éven belül 30%-ra növelje a megújuló energia arányát, Dominika pedig ambiciózus célokat tűzött ki, hogy 100%-ra növelje ezt az arányt. Az OECS főtitkára, Dr. Didacus Jules a dominikai projektet „bátor és látványos lépésnek” nevezte, amely új életet lehel a régió energiaellátásának jövőjébe.

