Gazdaság,  Hírek

A NASA megmentésére keresnek milliárdos segítséget, de vajon ő a megfelelő választás?

Jared Isaacman, a milliárdos üzletember, ambiciózus vízióval rendelkezik az emberiség jövőjét illetően. 2021-ben indította el első űrmisszióját, amelyért körülbelül 200 millió dollárt (160 millió fontot) fizetett. Ezen a magánúton a célja az volt, hogy az űrutazás ne csupán a kiváltságosok, például a NASA profi űrhajósai és a gazdagok számára legyen elérhető, hanem a tömegek számára is. „Azt szeretnénk, ha 600 000 ember tapasztalná meg az űrutazást” – mondta a sajtónak. Isaacman az űrutazás iránti szenvedélyét és a repülés iránti szeretetét felhasználva finanszírozta a SpaceX 2021-es küldetésének többi négy tagját.

Azóta Isaacman számos kalandot élt át: tavaly, a SpaceX fejlettebb kapszulájában utazva, megmutatta, hogy akár a Star Trek kapitányához hasonló bátorsággal is képes felfedezni az űrt, hiszen ő volt az első, aki kereskedelmi űrsétát tett. E küldetés során tesztelte egy kísérleti űrruhát, valamint egy új költséghatékony protokollt, amely lehetővé tette számára, hogy légzsilip használata nélkül lépjen ki és lépjen be a űrhajóba. Isaacman ikonikus fényképe, amelyen a világ lábainál áll, azt mutatta, hogy nem csupán egy játékkedvű milliárdosról van szó, hanem valakiről, aki próbálja kitolni a jelenlegi technológia határait.

Egy nemrégiben kapott elismerés, amely Donald Trump részéről érkezett, még nagyobb figyelmet kapott: decemberben őt jelölték a NASA új vezetőjének. A kérdés az, hogy miért választotta őt Trump, és mit vár tőle a jövőben, különösen, hogy a közben Elon Muskot, a SpaceX tulajdonosát is egy kormányzati szerepbe nevezte ki, hogy csökkentsen 2 trillió dollárt a szövetségi költségvetésből. A NASA posztja elnöki kinevezés, de megerősítést igényel az Egyesült Államok Szenátusától. Ha Isaacman megerősítést nyer, akkor kérdések merülnek fel az emberiség jövőjéről az űrben, tekintettel a tömegek számára való űrutazásra vonatkozó víziójára.

A NASA vezetői a múltban eltérő háttérrel rendelkeztek; néhányan, mint például a korábbi vezető, Bill Nelson, volt űrhajósok voltak, míg mások, mint Michael Griffin, kormányzati háttérrel érkeztek. Isaacman azonban az új milliárdosok hullámának tagja, akik megkérdőjelezik a régi rendet az űr felfedezésében. Ők felgyorsították az innováció ütemét, és céljuk a humán űrutazás költségeinek drámai csökkentése. Decemberi kinevezése napján Isaacman egy nyilatkozatot tett közzé a közösségi médiában, amely bepillantást nyújtott víziójába. „Ez a második űrkorszak csak most kezdődött” – írta. „Elkerülhetetlenül virágzó űr-gazdaság fog kialakulni, amely lehetőségeket teremt számtalan ember számára, hogy éljen és dolgozzon az űrben.”

Trump elnökként az Apollo holdraszállások óta először fordított beszédet tettek tettekre, amikor jóváhagyta a NASA Artemis programját, amely célja az emberek visszaküldése a Holdra. Azonban azóta két tényező is megváltoztatta a gondolkodását: a NASA rakétája, a Space Launch System (SLS), késlekedett, és a költségek megugrottak, míg Musk SpaceX és Bezos Blue Origin újrahasználható, alacsony költségű Holdrakétákat fejlesztenek. Courtney Stadd, a New York-i Beyond Earth Institute agytröszt tagja aggasztónak tartja ezt a helyzetet, és úgy véli, hogy a NASA új vezetőjeként minden egyes költségvetés-kihívásra figyelmet kell fordítania.

Az SLS rakéta költségei aggasztóak; a NASA Ellenőrző Központja szerint 2021-ben minden egyes indítás költsége 4,1 milliárd dollár volt, míg a SpaceX Starship rakéta indításának becsült költsége körülbelül 100 millió dollár. A verseny a két milliárdos között várhatóan felgyorsítja az innovációt és tovább csökkenti a költségeket, hiszen a Starship és az új Glenn rakéták újrahasználható tervezésük révén olcsóbbak lehetnek. Az SLS költségeinek és működésének hatékonyságának hiánya miatt sokan úgy vélik, hogy az SLS-nek nincs jövője.

A NASA projektmenedzsmentje nem egyedi eset; a James Webb Űrteleszkóp például 1 milliárd dolláros költségvetéssel indult, de végül tízszer annyiba került, és 2021-ben indult el. Az űrügynökség korábbi projektjei is hasonló késlekedésekkel és költségvetési túllépésekkel küzdöttek. A NASA a múltban megúszta a költségvetési túllépéseket, mert az amerikai űrprogram legnagyobb sikerét, az Apollo-programot irányította. Azonban a világ jelentősen megváltozott azóta, és sokan úgy vélik, hogy a NASA nem tart lépést ezekkel a változásokkal.

Isaacman személyes kapcsolatban áll Musk-kal, és sokan aggódnak amiatt, hogy ez a kapcsolat befolyásolhatja a NASA jövőjét. Ha az SLS-t eltörlik, és a SpaceX kapja a NASA Hold-programjának jelentős részét, Musk cége potenciálisan tízszeres szerződéseket nyerhet, ami más magánszereplők rovására mehet. Az ipari elemzők azonban hangsúlyozzák, hogy az Egyesült Államok kormánya régóta küzd a monopóliumok ellen, hogy ne gátolják az innovációt. Végső soron azonban világossá vált, hogy a NASA-nak reformokra van szüksége, és ez nem pártpolitikai kérdés. Jared Isaacman kinevezése egyedülálló lehetőséget jelent a NASA számára, hogy a legnagyobb változásokat hajtsa végre a létrejötte óta.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn93797z2dpo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük