
A brit erdőtüzek már most rekordot döntöttek 2025-ben
Az Egyesült Királyságban 2023 első felében tapasztalt erdőtüzek területe máris meghaladta a legmagasabb éves adatokat az elmúlt több mint egy évtizedben. A Global Wildfire Information System nyújtotta adatok szerint eddig több mint 29,200 hektárt égettek fel, ami egyenlő 292 négyzetkilométerrel, ezzel túlszárnyalva a 2019-es év összesen égett 28,100 hektáros rekordját. Az idei tűzesetek számának növekedése az időjárási viszonyoknak tulajdonítható, hiszen a március és április eleje közötti hosszú ideig tartó száraz és napos időjárás kedvezett a széleskörű tüzek kialakulásának. Az Egyesült Királyságban az erdőtüzek különösen gyakoriak a kora tavaszi időszakban, amikor a tél végére sok elhalt vagy nyugalmi állapotú növényzet halmozódik fel, amely gyorsan kiszáradhat.
A legfrissebb adatok szerint a Global Wildfire Information System által nyilvántartott tüzek közül több mint 80, 30 hektárnál nagyobb területet érintett, ami különösen aggasztó tendenciát mutat. A legtöbb tűz emberi eredetű, akár szándékosan, akár véletlenül gyújtják meg őket, de a kedvező időjárási viszonyok jelentősen megkönnyítik a lángok terjedését. Will Lang, a Met Office kockázatkezelési és ellenállósági szolgáltatások vezetője elmondta, hogy az idei március rendkívül száraz és napos volt, amit az őszi és téli csapadékos időszak követett. Ez a vegetáció mennyiségének növekedéséhez vezetett, amely tűzgyújtó anyagként szolgálhat a márciusban és áprilisban tapasztalt csapadékhiány miatt.
A tűzesetek csúcsát április 2. és 8. között mérték, amikor több mint 18,000 hektár égett el, ami a legmagasabb heti adat a nyilvántartásban. A BBC által végzett műholdas elemzések alapján a legnagyobb tűzesetek közé tartozott a Galloway Forest Parkban, ahol körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ami az Egyesült Királyság összes égett területének csaknem negyedét teszi ki. Ezen kívül Wales középső részén, Aberystwyth-től körülbelül 25 kilométerre egy másik tűz körülbelül 50 négyzetkilométert pusztított el. Tüzeket észleltek továbbá a skóciai Arran, Bute és Skye szigeteken, valamint Észak-Írország Mourne hegységében is, mindezek az események április elején történtek.
Bár a korai tavaszi tűzesetek nagy terhet jelentettek a tűzoltóságok számára, a kutatók figyelmeztetnek, hogy nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égések feltétlenül katasztrofális a hosszú távú növényzet egészségére nézve. Bizonyos növények, például a gyep és a heather, kifejezetten a tűzveszélyes környezethez alkalmazkodtak. Azonban a gyakori és súlyos tüzek képességüket csökkenthetik a természetes regenerálódásra. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora aggodalmát fejezte ki a tűzesetek második csúcsával kapcsolatban, amely általában később, a nyári hónapokban következik be, amikor a hőmérséklet emelkedik, és a vegetáció újra kiszárad.
A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a közelmúlt tűzesetei nem feltétlenül utalnak arra, hogy a nyári időszak különösen aktív tűzidény lesz. Ugyanakkor a tudósok arra számítanak, hogy a globális felmelegedés következtében az Egyesült Királyságban a szélsőséges tűzesetekhez kedvező időjárási viszonyok száma nőni fog, bár évről évre jelentős eltérések is tapasztalhatók. A Met Office által végzett tanulmány arra a megállapításra jutott, hogy a 2022 júliusi pusztító tűzeseteket elősegítő szélsőséges „tűz időjárás” legalább hatszor valószínűbbé vált az emberi eredetű klímaváltozás miatt. A földhasználat megváltozása is kulcsszerepet játszhat a tűzveszély kialakulásában.
Rory Hadden, az Edinburghi Egyetem tűzvizsgálati tanszékének vezető oktatója hangsúlyozta, hogy egyetértenek a szakértők abban, hogy a klímaváltozással várhatóan több és súlyosabb tűz fog bekövetkezni. A közvéleménynek fel kell készülnie arra, hogy ezek a tüzesetek egyre gyakoribbá válnak, és a jövőbeli eseményekre való felkészülés elengedhetetlen.

