Hírek,  Tech

Minden női űrmisszió: A Blue Origin legénysége biztonságban visszatért a Földre

Katy Perry, a világhírű popénekesnő, és öt másik nő sikeresen tért vissza a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. Az énekesnő társaságában volt Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, valamint a CBS bemondója, Gayle King is. King elmondása szerint a repülés egyik legszebb pillanata az volt, amikor Perry előadta Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer (62 mérföld) magasságba emelkedett a Föld felett, átlépve a nemzetközileg elismert űrbeli határt, és néhány pillanatra tapasztalva a súlytalanságot. A fedélzeten volt még Aisha Bowe, egykori NASA rakétamérnök, Amanda Nguyen, a polgárjogi aktivista, és Kerianne Flynn, filmproducer is.

A New Shepard rakéta a texasi nyugati indítóhelyről emelkedett a levegőbe helyi idő szerint 8:30-kor (14:30 BST). A kapszula ejtőernyővel segített lágy landolással tért vissza a Földre, miközben a rakéta hajtóműve szintén visszaérkezett Texasba. Az űrhajósok örömteli kiáltása hallatszott a kapszulában, amikor a mentőcsapat megérkezett, hogy összegyűjtse őket. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki volt az első, aki kiszállt. „Nagyon büszke vagyok erre a csoportra” – mondta könnyekkel a szemében. „Nem tudom szavakba önteni.” Megállt egy pillanatra, majd hozzátette: „Kinéztem az ablakon, és láttam a holdat.” „A Föld nagyon csendesnek tűnt” – folytatta. „Csendes volt, de igazán élő.”

Ezután Katy Perry lépett ki, aki megcsókolta a földet, és az ég felé emelt egy margarétát, hiszen a lánya is Daisy névre hallgat. Gayle King is térdre ereszkedett, és megcsókolta a földet. „Csak szeretnék egy pillanatot tölteni a földdel, hogy értékeljem azt egy másodpercre” – mondta. Az utolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatott, és felkiáltott: „Elmentem az űrbe!”

A földön egy hírességekből álló közönség nézte a startot. Khloé Kardashian a nézőplatformról nyilatkozott: „Nem tudtam, mennyire érzelmes lesz, nehéz ezt megmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és itt állok.” „Amit csak álmodsz, elérhető, különösen a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj a csillagokért – és egy napon talán te is köztük lehetsz” – tette hozzá.

Oprah Winfrey is beszélt barátjáról, Gayle Kingről, és elárulta, hogy King ideges utazó. „Amikor repülünk, a legkisebb turbulenciánál is valakinek az ölében ül. Valódi szorongása van a repüléssel kapcsolatban. És ez… ez azt jelenti, hogy legyőzte a félelmeit” – mondta. A űrhajó teljesen autonóm volt, nem igényelt pilótát, és a legénység nem irányította manuálisan a járművet.

Az utolsó teljes női űrrepülés több mint 60 évvel ezelőtt zajlott, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet űrhajósnő, a Vostok 6 űrhajón első nőként repült az űrbe egyéni küldetés keretében. Azóta nem volt másik teljes női űrrepülés, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatás terén. A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, így minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és azt mutatja, hogy ezek a rövid kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Ugyanakkor néhány kritikus hangsúlyozza, hogy ez turizmus, nem pedig űrkutatás, és a hivatásos űrhajósok küldetéseket végeznek, beleértve a tudományos kutatásokat is, az emberiség javára.

„Egy híresség nem az emberiség küldötte – saját okai miatt utazik az űrbe” – fogalmazott Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai ügyekért felelős különleges tanácsadója. „Ezek a repülések jelentősek és izgalmasak, de talán forrást is jelenthetnek a űrkutatók számára” – tette hozzá. „Az űrrepülést tudományos célokra, tudásra és az emberiség érdekeire szánjuk. A hírességek szórakozás céljából teszik, de sokkal nagyobb figyelmet kapnak, mint a hagyományos űrhajósok.”

Az űrrepülés különböző reakciókat váltott ki a közösségi médiában, az entuziazmustól kezdve a ellenségeskedésig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózat tagja szerint: „Sok olyan megjegyzést láttam a közösségi médiában, amelyek arról szóltak, hogy ‘Ó, ez olyan, mint a Valódi Háziasszonyok Marsra mennek’ vagy ‘Ez az oligarchák űrbeli kalandja, olvasd a szobát, az időzítés borzalmas.’” Ugyanakkor: „Sokan pozitívan reagáltak. Az emberek azt mondták, ‘Ó, ez mennyire menő, Katy Perry az űrbe megy.’” Dr. Harrison, aki korábban a NASA Mars-misszióin dolgozott, hozzátette: „A cinikus énem azt szeretné mondani, hogy ez egy marketingfogás. Ez egy cég, amely azt népszerűsíti, hogy turistákat tud indítani az űrbe.”

A repülés után a két nő vitatta a kritikusok egy részét, akik a küldetés költségeit emelték ki. Gayle King elmondta: „Aki kritizál, az nem igazán érti, mi történik itt.” Hozzátette, hogy az űrhajósok hatalmas pozitív visszajelzéseket kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez pedig kifejtette, hogy őt „felcsigázta” a kritika, és szívesen látná a kétkedőket a Blue Originnél, hogy megismerjék azokat az embereket, akik „szívüket és lelküket” beleadják a küldetésekbe.

A Blue Origin egy magánűrvállalat, amelyet 2000-ben alapított Bezos, az Amazon milliárdos vállalkozója. Habár a Blue Origin nem tette közzé a teljes jegyárakat, a hely foglalásához 150 000 dolláros (kb. 114 575,85 font) befizetés szükséges, ami hangsúlyozza a korai repülések exkluzivitását. A cég a szuborbitalis turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúrák fejlesztésén is dolgozik, beleértve az újrahasználható rakétákat és a holdraszállási rendszereket. A New Shepard rakétát úgy tervezték, hogy teljesen újrahasználható legyen, és a hajtómű visszatér a startpadra függőleges leszállásra minden repülés után, csökkentve ezzel az összköltségeket.

Az Egyesült Államok törvénye szerint az

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvg8e5gq8ljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük